درباره ما

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۲

پیشینه شرکت مهندسین مشاورحاسب فارس به آغاز فعالیت دفتر مطالعات آب وزارت جهاد سازندگی
بر می گردد. این دفتر در سال ۱۳۶۵ توسط معاونت امور آب این وزارتخانه با هدف تحقیقات و پژوهش در مهندسی آب و خاک در شیراز تشکیل گردید. چهار استاد سرشناس دانشگاه شیراز به نام آقایان پرفسور مهدی فرشاد، دکترمحمود جوان، دکتر ناصرطالب بیدختی، و مهندس پرهام جواهری بنیانگذاران این دفتر مطالعات بودند. بنا به پیشنهاد پروفسور مهدی فرشاد، این دفتر به افتخار دانشمند و ریاضیدان بزرگ ایرانی ابوبکر بن محمد بن حسین کرجی، مهندس سرشناس اواخر سده ی چهارم هجری قمری: دفتر مطالعات آب حاسب کرجی نامگذاری گردید. مدیریت این دفتر را ابتدا، شادروان مهندس پرهام جواهری به عهده داشتند و سپس درسال ۱۳۶۷ مهندس محسن جواهری طی حکمی از طرف معاونت امور آب وزارت جهاد سازندگی به این سمت منسوب گردیدند. نامبرده که اکنون نیز رئیس هیأت مدیره شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس می باشند، راهبری این مجموعه را طی این مدت یا در نقش مدیرعامل و یا رئیس هیأت مدیره به عهده داشته اند.
ازجمله خدمات ارزنده دفتر مطالعات آب حاسب کرجی افزون بر تدوین مقالات تحقیقاتی و ارائه خدمات مشاوره، تدوین کتاب طرح و اجرای سازه های توریسنگی است که به کوشش چهار استاد فوق الذکر به رشته تحریر در آمد. این کتاب که بعداً به اثر چهار استاد نیز معروف گردید در جشنواره کتاب برگزیده سال، به عنوان کتاب برتر سال ۱۳۶۷ انتخاب شد و موفق به دریافت جایزه کتاب سال از دست رئیس جمهور فقید کشور: آیت اله هاشمی رفسنجانی و وزیر ارشاد وقت آقای دکتر سید محمد خاتمی گردید. با تکمیل کادر تخصصی دفتر شامل کارشناسان مختلف در زمینه های گوناگون چون: سازه، هیدرولیک، آبیاری و زهکشی، زمین شناسی، اقتصادی و اجتماعی و نیز محیط زیست مطالعه و ارائه خدمات مشاور شماری از پروژه های وزرات جهاد سازندگی و به ویژه کمیته امورآب سازمان جهاد فارس طی سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ به این دفتر واگذار گردید و پروژه های متعددی در زمینه های سدسازی و شبکه های آبیاری و زهکشی در استان فارس در این دوره مطالعه و طراحی شد. همچنین مقالات متعددی به همایش های بین المللی ارائه گردید که هریک به نوبه خود به عنوان مقاله های برتر انتخاب و معرفی گردید.
در سال ۱۳۷۰ پس از تصویب طرح تفکیک وظائف وزارتخانه ها در مجلس شورای اسلامی، وظائف معاونت امور آب وزارت جهاد سازندگی به وزارت نیرو منتقل گردید. در این راستا کادر مدیریت دفتر مطالعات آب حاسب کرجی در راستای حفظ تیم کارشناسان و همچنین تجربه و تخصص موجود، اقدام به تأسیس شرکت سهامی خاص با مشارکت سازمان آب منطقه ای فارس با نام: شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس در اسفند ماه ۱۳۷۰ نمودند.
به این ترتیب این شرکت با در بر گرفتن کلیه اعضای تیم مطالعات قبلی از یک سو و اضافه شدن
شش تن از اساتید برجسته دانشگاه شیراز از سوی دیگر به فعالیتهای خود ادامه داد. در سال ۱۳۷۲ پس از صدور بخشنامه از وزارت نیرو مبتنی بر استقلال شرکتهای وابسته، سهام سازمان آب منطقه ای فارس توسط سهامداران خریداری شد و بدین ترتیب شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس به عنوان اولین شرکت مهندسی مشاور خصوصی در زمینه مهندسی آب و خاک در جنوب کشور شامل استان های: فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، یزد، چهارمحال بختیاری شکل گرفت. بنابراین اگر چه سابقه رسمی شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس را باید آغاز سال ۱۳۷۱ دانست، لیکن از نگاه دیگر با توجه به سابقه دیرین و تشکیل هسته اولیه این شرکت درسال ۱۳۶۵، کارنامه شرکت و سوابق آن را می بایست به سال ۱۳۶۵ مرتبط دانست.

 

خط مشی

شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس در ابتدا بر جذب به کارگیری و آموزش جوانان تحصیل کرده و با استعداد در تخصص های مورد نیاز استوار گردید و همزمان به انتخاب و پرورش مدیران آینده که علاوه بر دانش نظری و تجربی علوم و مهارت های مدیریت و اداره شرکت را نیز داشته باشند همت ورزید مهندسین مشاور حاسب فارس این مهم را از طریق برقراری آموزش های نوین مدیریت و برنامه های سنجش آمادگی گروه های منتخب انجام می دهد در راستای تحقق این ماموریت نسبت به تمرکز بر کیفیت مبتنی بر استاندارد ۹۰۰۱:۹۰۰۸ ISO که شامل افزایش رضایتمندی ارباب رجوع و نیز طراحی و استقرار سیستم رسیدگی به شکایات مبتنی بر استاندارد    ۱۰۰۲:۲۰۰۴ ISO می باشد اقدام نموده است در این راستا استراتژی کوتاه و بلند مدت خود را به شرح زیر سرلوحه امور خویش قرار داده است .به منظور حرکت در چارچوب سیاست های کیفی تعیین شده تمامی فعالیت‌های موثر بر کیفیت خدمات شناخت شرکت شناسایی و نظام مدیریت کیفیت مبتنی بر الزامات استاندارد بین المللی۹۰۰۱:۹۰۰۸ ISO  و  ۱۰۰۲:۲۰۰۴ ISO طرح ریزی و اجرا در آمده است

 

 

 

موقعیت، فضا و شعب شرکت

دفتر مرکزی شرکت:

دفتر مرکزی شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس با زیر بنایی بالغ بر ۲۵۰ مترمربع در شیراز خیابان قصردشت کوچه ۵۳ فرعی ۳/۵۳ قرار دارد. این مجموعه شامل کتابخانه، آرشیوفنی، اتاق جلسات، اتاق مدیران، اتاق کارشناسان، امورمالی، روابط عمومی و سرایداری است.

 

 

شعبه دو شهر جدید صدرا:

این شعبه با زیر بنایی حدود ۱۲۰ متر مربع به آدرس: شهر صدرا، بولوار پاسداران روبروی پمپ گاز، ساختمان کوروش طبقه دوم، واحد هشت می باشد. در حال حاضر ۶ نفر کارشناس در این شعبه مشغول به کار می باشند که نظارت بر پروژه های عمرانی شهر صدرا را به عهده دارند.

 دفتر بوشهر:

وظیفه دفتر بوشهر عمدتاً ایجاد ارتباط و هماهنگی با کارفرمایان و ناظران عالی و مقیم و بازدیدهای اولیه از پروژه‏ها و تهیه گزارش‏های لازم می باشد. این دفتر با دو نفر کارشناس در دفتری به مساحت ۳۰ متر مرب خدمات گفته شده را ارایه می نماید.