پروژه های گردشگری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۵

یکی از زمینه‏ هایی که مهندسین مشاور حاسب فارس طی دهه اخیر تلاش کرده است که همواره نگاه ویژه‏ای به آن مبذول دارد موضوع گردشگری است. این موضوع از چند جنبه به شرح زیر برای این شرکت حایز اهمیت بوده است.
امروزه صنعت گردشگری در دنیا به عنوان یکی از پردرآمدترین محورهای اقتصادی کشورها به شمار می‏آید. کشور ما ایران علی‏رغم همه پتانسیل‏های بالقوه‏ای که در همه زمینه‏ های مرتبط دارا می‏ باشد، متأسفانه سهم بسیار ناچیزی را به خود اختصاص داده است. از طبیعت زیبای کشور گرفته تا گذشته پر افتخاری که میراثی گران‏بها و سرشار از فرهنگ و رسوم غنی و سازه‏های کهن و بی‏همتا را برای این ملت به ارمغان گذاشته است، همه و همه می‏تواند منجر به ایجاد یک تحول اقتصادی در این مملکت گردد. چاپ سه جلد کتاب «چاره آب در تاریخ فارس» به نویسندگی آقایان مهندس پرهام جواهری و محسن جواهری از اعضای برجسته این شرکت، بی‏ارتباط با معرفی این فرهنگ و میراث غنی نبوده است.
در همین زمینه مهندسین مشاور حاسب فارس با نگاهی نو و ویژه احداث موزه آب در کشور را نیز مورد بررسی قرار داده است. طرحی که برای برپایی موزه آب استان بوشهر توسط این شرکت ارایه گردیده است، حاوی یک موزه مفهومی و پویا است که در آن تکامل سازه‏های آبی از زمان هخامنشیان تا کنون در آن دیده شده است. در این موزه آب در بخش‏های مختلف به صورت نهر و جوی‏های سنتی روان است. در جریان مسیر این آب، سازه‏های هیدرولیکی با مدل واقعی خود ساخته شده و نحوه کارکرد آن در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده می شود.
بسیاری از مناطق بکر و بی‏همتای گردشگری در کشور ما در سال‏های گذشته به سبب عدم قانونمندی‏هایی که کشورهای پیشرفته خود را ملزم به رعایت آن می‏دانند، متحمل خسارت سنگین و جبران‏ ناپذیری گردیده است. بهشت گمشده، آبشار مارگون، چشمه رسول‏الله اقلید، چشمه گجستان شهرستان ممسنی و بسیاری دیگر، تنها در استان فارس از این نمونه‏اند. همین مورد منجر گردید که این شرکت مقاله‏ای تحت عنوان «طبیعت زیبای فارس رو به نابودی است، چه باید کرد؟» را به قلم آقای مهندس محسن جواهری تهیه و در مجله انجمن مهندسان مشاور استان فارس به چاپ رساند. این مقاله نگرش و دیدگاه کشورهای پیشرفته را به چنین مناطقی بازگو کرده و تفاوت آن را با آنچه در کشور ما در حال انجام است، ارایه می‏ نماید و در نهایت با طرح بایدها و نبایدها به طرح جامع گردشگری در کشور می‏ پردازد.
در همین رابطه مهندسین مشاور حاسب فارس طرح‏های مختلفی را تهیه و به سازمان ها و دوایر دولتی ارایه داده است. از این جمله‏اند: احیای دلتای رودخانه خشک شیراز و تبدیل آن به یک سافاری پارک، طرح جامع منطقه گردشگری شش‏پیر در شهرستان سپیدان، طرح جامع گردشگری جزیره هنگام در شهرستان قشم و همچین جزایر ناز در همین شهرستان و نیز پروژه گردشگری « غار ساران » و « پارک جنگی ساران » در شهرستان سپیدان استان فارس .

 

مرکز گردشگری-اقامتی کاروان

صنعت گردشکری و توریسم امروزه یکی از مهمترین راهکارهای ایجاد ارزش افزوده و بهره‏وری بیشتر در جامعه محسوب می‏شود. یکی از نیازهای صنعت گردشگری و توریسم مجتمع‏های خدماتی رفاهی بین راهی می‏باشد. محور شیراز ـ مرودشت از مهم‌ترین مسیرهای گردشگری و مسافرتی فارس، هم از لحاظ دسترسی به اماکن تاریخی از جمله تخت‏جمشید، نقش‏رستم، پاسارگاد و … و هم از نظر حجم تردد مسافرین برای رسیدن به شهرهای زرقان ، مرودشت و نیز دیگر نقاط کشور است. از این رو، وجود امکانات متعدد و با کیفیت خدماتی و رفاهی و اقامتی در این ناحیه ضروری به نظر می‌رسد. بنابراین در سال ۱۳۹۶ مرکز گردشگری-اقامتی کاروان در حدود دو کیلومتری شهر زرقان و بیست و سه کیلومتری شهر شیراز توسط این شرکت مهندسین مشاور طراحی و ارائه گردید. این طرح با زیربنای کل ۳۷۰۰ مترمربع موارد زیر را ارائه می‏دهد: بخش اقامت سنتی به مساحت تقریبی ۹۰۰ متر مربع؛ فضای باز رستوران و کافی‌شاپ ۱۸۰۰ مترمربع؛ رستوران و کافی‌شاپ در دو طبقه به مساحت تقریبی ۱۳۰۰ مترمربع؛ آشپزخانه‌ای به مساحت حدود ۵۰۰ مترمربع؛ حوزۀ اداری ـ خدماتی مجموعه به مساحت حدودی ۳۵۰ مترمربع؛ واحدهای تجاری مجموعاً به مساحت ۵۰۰ مترمربع؛ نمازخانه و سرویس بهداشتی.

 

 

مجموعه صنایع‏ دستی و رستوران سنتی جهان‏ نما

مجموعه جهان‏نما با زیربنای ۶۰۰۰ متر مربع اسکلت بتونی با دال پس تنیده، با هدف کاربری فرهنگی و تجاری در ۶ طبقه شامل گالری هنری ، ۴۰ واحد صنایع دستی و سه واحد رستوران می‏باشد، که طراحی آن توسط این مهندسی مشاور انجام گرفته است. در حال حاضر عملیات گود برداری و پایدار سازی دیواره های آن انجام گرفته است. موقعیت این پروژه در روبروی باغ جهان نما در خیابان حافظ می باشد.

 

 

طرح و سرمایه‏ گذاری پروژه گردشگری جزایر قشم

جزیره قشم در تنگه هرمز و در مدخل ورودی دریای عمان به خلیج فارس واقع شده است. از ویژگی‏های کلان جزیره قشم، می‏توان به بهره‏گیری بهینه از توان‏های بالقوه و مزایای نسبی جزیره قشم، مجموعه‏ای از موضوعات عمده در زمینه‏های محیط فرهنگی، توسعه انسانی، بهره‏برداری و حفاظت از منابع‏طبیعی، توسعه اقتصادی، کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنعت، بخش خدمات، توسعه جهانگردی (توریسم)، توسعه تأسیسات زیربنایی، توسعه جوامع، کاربری اراضی و حفاظت از محیط‏زیست اشاره کرد.
علاوه بر این، بافت روستاها با آداب و رسومشان، باورها و فرهنگ‏های مردم، دسترسی مناسب به دریا، سواحل بی‏نظیر و ده‏ها جاذبه دیگر می‏تواند قشم را به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تبدیل کند. بنابراین ارائه طرح‏های گردشگری و سرمایه ‏گذاری در مجموعه جزایر این منطقه از جمله جزایر هنگام و ناز از اهداف این پروژه می‏باشد که به مهندسین مشاور این شرکت واگذار گردید.

 

پروژه هتل باغ ایرانی

پروژه گردشگری باغ ایرانی در قلب منطقه همایجان و کنار دره‏ی رودخانه شش‏پیر در یکی از باغ‏های زیبای منطقه، به مساحت ۷۶۵۰ مترمربع احداث می‏گردد. در حال حاضر کلیه‏ی مجوزهای مربوطه از سازمان‏های زیربط اخذ گردیده و طراحی معماری و سازه‏ای آن به اتمام رسیده است.
این مجموعه گردشگری شامل مجموعه‏ای کامل آب درمانی استخر، سونا جکوزی و حمام ایرانی، رستوران، سالن همایش و فضاهای خدماتی، پارکینگ عمومی و پارکینگ کارکنان با گنجایش پارک ۴۰ خودرو، ویلاهای منفرد و یک هتل ۴ ستاره با زیربنای ۷۹۰۰ مترمربع، شامل ۹۵ واحد اقامتی به صورت سوییت و آپارتمان‏های یک خوابه و دو خوابه با تجهیزات کامل می‏باشد.

پروژه جامع گردشگری منطقه َشش‏پیر

در تیر ماه ۱۳۹۵ پروژه گردشگری شش‏پیر در منطقه‏ی شش‏پیر در استان فارس با اهداف زیر توسط فرمانداری سپیدان به مهندسین مشاور این شرکت واگذار گردید:
ساماندهي و طراحي محدوده طبیعی شش‏پیر در راستاي ایجاد منطقه ویژه گردشگری همزمان با احیای بافت طبیعی آن؛ احیای برم شش‏پیر بصورت دریاچه‏ای پویا در تمام فصول؛ ساماندهي مسیر رودخانه شش‏پیر حد فاصل چشمه تا برم و تعیین بستر و حریم آن؛ تامين كاربري‏هاي مورد نياز مجموعه‏ها در منطقه ویژه گردشگری؛ طراحي معماري طبيعت‏گرا جهت افزایش پتانسیل‏های کمی و کیفی گردشگری؛ ساماندهی مجموعه‏های موجوددر راستای کنترل و كاهش پيشرفت آسيب‏ها و ناهنجاری‏های موجود.طرح تهیه شده توسط شرکت مهندسین مشاور حاسب فارس که با اهداف فوق انجام پذیرفت، ابعادی به شرح زیر را در بر گرفت:
۱٫ تعریف محدوده پروژه و کنترل ورودی‏ها؛ ۲٫ طراحی فاز اول پل‏بند و دریاچه سهلکی؛ ۳٫ تعیین حریم وبستر رودخانه و چشمه شش‏پیر؛ ۴٫ طراحی فاز اول ساماندهی کانال ها و انهار سنتی؛ ۵٫ تعریف و تعیین کاربری متناسب اراضی و باغات موجود؛ ۶٫ مسیرهای پیاده، سواره، کوهنوردی، قایق‏رانی و تلکسی لژ؛ ۷٫ تهیه طرح ساماندهی کارخانه‏ها و کارگاه‏های موجود؛ ۸٫ تهیه طرح فاز اول راه‏های ارتباطی، جاده‏های سرویس، مسیرهای پیاده‏روی، دوچرخه‏سواری و سوارکاری و …؛ ۹٫ تهیه طرح فاز اول پارک جنگلی و محدوده‏های اقامت موقت، اردوگاه بسیج دانش‏آموزی و دانشجویی؛ ۱۰٫ تهیه طرح فاز اول ایستگاه پمپاژ و مسیر انتقال آب از رودخانه به برم شش‏پیر؛ ۱۱٫ تهیه طرح لکه‏گذاری موقعیت دهکده توریستی، رستوران، هتل تلکسی لژ، زیپ و دیگر کلوپ‏های ورزشی؛ ۱۲٫ تهیه طرح فعالیت‏های ورزشی و فرهنگی گوناگون مناسب برای جوانان و نوجوانان؛ ۱۳٫ تدوین گزارش طرح جامع و آیین نامه‏های مورد نیاز منطقه ویژه گردشگری.