پروژه های مقاوم سازی

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۴

پروژه‏ های مقاوم ‏سازی

مقاوم‏ سازی از دیگر رتبه‏ های اخذ شده این مهندسین مشاور است. طراحی و نظارت بر اجرای طرح‏های مقاوم‏ سازی را این مهندسین مشاور در دو گرایش ساختمان و سازه‏های هیدرولیکی انجام داده است.

مقاوم‏ سازی ساختمان

(مقاوم‏ سازی ساختمان) در علم مهندسی عمران به مفهوم بالابردن مقاومت یک ساختمان در برابر نیروهای وارده است. البته از دیدگاه علمی مقاوم‏سازی واژه کاملاً درستی برای این منظور نیست چرا که منظور از اصطلاح (مقاومت‏ سازی) به‏طور قطع بالابردن مقاومت در برابر نیروهای زلزله نیست، بلکه منظور بهبود عملکرد اجزای سازه ساختمان در برابر نیروی زلزله است.

مقاوم‏ سازی پروژه ۲۹۴ واحدی عالی‏شهر بوشهر

در بررسی‏های اولیه که مطابق آیین‏نامه ۲۸۰۰ انجام گرفت، روشن گردید که اغلب ستون‏ها ضعیف و تغییر شکل سازه فراتر از حد مجاز است. از طرفی دیگر خاک منطقه بسیار ضعیف بوده و نیاز به بررسی‏های دقیق ژئوتکنیکی دارد. پس از مطالعه و بررسی دقیق نقاط ضعف و دلیل اصلی آن و انتخاب روش مناسب با توجه به ضعف و عضو ضعیف، استفاده از پوشش‏های مسلح با فیبر کربن (FRP) جهت افزایش مقاومت تیرها و ستون‏ها و نیز استفاده از ژاکت فولادی (STEEL CASING) جهت بالابردن ظرفیت شکل‏پذیری سازه توصیه گردید و سپس تحلیل مجدد سازه پس از استفاده از مشخصات پس از به‏سازی انجام گرفت.

 

طرح ارزیابی و مقاوم ‏سازی ساختمان الحاقی امامزاده عبدالمهیمن

ساختمان الحاقی امامزاده مهیمن یک ساختمان ۱ طبقه بتنی با سقف تیرچه بلوک و تیرچه فوم بوده است. مشکل اصلی این سازه از مرحله‏ی اجرای سقف و بتن‏ریزی تیر و سقف‏ها به وجود آمده است. علاوه بر این مشکلات، پیچیدگی‏های در برخی از ستون‏ها نیز مشاهده گردید.
سازه‏ی مذکور مطابق با استانداردهای موجود درآیین‏نامه بارگذاری ۲۸۰۰ بارگذاری و تحلیل گردید ومطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان طراحی شد.پس از اعمال راهکارهای بهسازی سازه مجدداً مدل‏سازیو در نرم ‏افزار کنترل و بررسی شد.

مقاوم‏ سازی سازه ‏های هیدرولیکی

مقاوم ‏سازی سازه‏های هیدرولیکی همچون بندها و سدها نه تنها برای مقاومت سازه در برابر نیروهای زلزله است، بلکه نیاز بهبود عملکرد سازه در مقابل فشار آب است که لزوم مقاوم‏سازی آن سازه را در الویت قرار می‏دهد. در مواردی ایجاد شکستگی‏های محسوس یا نامحسوس و یا فرار آب از پی و دیگر اجزای سازه آن‏چنان حائز اهمیت می‏گردد که طرح و اجرای یک طرح مقاوم‏سازی را در فوریت قرار می‏دهد. شایان ذکر است که اجرای مقاوم‏سازی سازه‏های هیدرولیکی غالباً به دلیل وجود آب و رسوب در پشت مخازن بندها و یا سدها از پیچیدگی ویژه‏ای برخوردار است و بنابراین لازم است در طراحی‏ها به همه نکات ایمنی و اجرایی دقت کافی به عمل آید.

 

مقاوم سازی سد تأخیری بستانو

این سد با سازه سنگی ملاتی بر روی رودخانه بستانو ساخته شده در سال چهارم در اثر وقوع سیلاب دچار خسارت جدی گردید. مشاور گزارش آسیب‏شناسی تهیه و طرح مقاوم‏سازی سازه و نظارت بر اجرا را بعهده داشته است.
طول تاج بند ۱۰۵ متر؛ ارتفاع از بستر رودخانه ۵/۱۰ متر و از کف پی ۳/۱۵ متر؛ عرض تاج بند ۳۰/۱ متر.
مقاوم‏سازی شامل: احداث پاشنه و دیوار پشتیبان در پشت‏بند به صورت بتن آرمه؛ اصلاح سازه سرریز و حوضچه آرامش و افزایش ارتفاع بند ۱ متر و افزایش حجم مفید مخزن.
سال ساخت سازه اولیه ۸۱ و مقاوم‏سازی ۸۵
کارفرما : اداره کل آبخیزداری استان بوشهر
آدرس : پارس جنوبی ، روستای بستانو ، مسیل مشرف به فرودگاه عسلویه

بهسازی بند دره چاه شیرین

بند دره چاه شیرین از جمله بندهایی است که در اواخر دهه ۶۰ بر روی یکی از مسیل‏های اصلی دهستان دهرود در بخش تنگ ارم شهرستان دشستان در استان بوشهر ساخته شده است. این بند که در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد با ارتفاع ۱۲ و عرض ۸ متر از گنجایش بسیار مطلوبی برخوردار است، لیکن متأسفانه با اولین آبگیری که پس از پایان عملیات اجرایی بند انجام می‏گیرد خرابی‏هایی در بدنه آن ظاهر می‏گردد که از این جمله می‏توان به ترک‏های برشی در بدنه سرریز و دستک‏های جانبی اشاره نمود. متأسفانه این شکستگی‏ها به مرور افزایش می‏یابد به طوری که پس از چند سال بهره‏برداری از بند، آب از نقاط مختلف حتی از شالوده آن به پایین‏دست تراوش می‏نماید و پایداری آن را شدید در مخاطره قرار می‏دهد.
در این راستا به منظور حفظ بند و رفع نواقص آن، قرارداد عیب یابی، ارایه راهکار و طرح مقاوم‏سازی و نیز نظارت کارگاهی و عالیه در سال ۱۳۸۷ با این مهندسین مشاور منعقد می‏گردد. مطالعات انجام شده نشان داد که پیمانکار پروژه که یکی از افراد محلی و بدون تجربه بوده است، شدیداً در احداث بند اهمال کرده و درهسته داخلی سرریز و دستک‏ها به جای سنگ و ملات سیمان از سنگ‏های بزرگ و خاک بدون بهره‏گیری از ملات سیمان استفاده نموده است. با خلع‏ید شدن این پیمانکار توسط سازمان جهادسازندگی استان بوشهر، قسمت بالایی بند با دقت و مقاومت مطلوب اجرا می‏گردد لیکن، نشست بخش پایینی بند منجر به شکستگی و ترک‏هایی در حد فاصل بخش مقاوم وسط ‏بند می‏گردد. راهکار مشاور برای ترمیم و مقاوم‏سازی بند تنها می‏توانست. در بخش پایاب بند انجام گیرد، زیرا انجام هر کار سازه‏ای در بخش سراب به علت وجود رسوبات لجنی که بخش زیادی از ارتفاع بند را در بر گرفته بود، عملاً امکان‏پذیر نبود. کاهش شیب سرریز و افزایش ضخامت آن، تخریب بخش‏های سست دستک‏ها و بازسازی آن با ضخامت کافی و ایجاد پاشنه‏های بتنی در بخش شالوده‏ای بند از جمله مواردی بود که برای این بند در نظر گرفته و اجرا گردید.