پروژه های پل سازی

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۶

پروژه های پل سازی

مطالعه، طراحی و نظارت بر عملیات پل‎هایی که قرارداد آن با مهندسین مشاور حاسب فارس منعقد شده‎است در قالب رتبه ‎سازه که یکی از رتبه های اخذ شده این مهندسین مشاور به شمار می‎آید صورت پذیرفته است. این مطالعات موارد زیر را شامل گردیده است.

۱- مطالعه و طراحی پل بهره باغ در شهرستان جم: (کارفرما: شهرداری جم)

روستای بهره باغ در جوار شهر جم در استان بوشهر واقع شده است آنچنان که امروزه به عنوان بخشی از شهر جم شناخته می شود. پل ارتباطی بهره باغ با شهر جم، با توجه به ترافیک روز افزون این مسیر ارتباطی، از عرض کافی برخوردار نبوده و احتیاج به تعریض داشته است. بنابراین احداث پل دیگری در کنار پل قدیمی در دستور کار قرار گرفت و طراحی آن توسط این مهندسین مشاور در سال ۱۳۹۶ انجام پذیرفت.
پس از بررسی های لازم توسط مشاور، بهترین گزینه احداث پل بتنی با تیرهای پیش ساخته در نظر گرفته شد. این گزینه پس از تأیید کار فرما (شهرداری جم) وارد مرحله طراحی گردید و پلی به عرض ۲۰ و طول ۶۶ متر متشکل از ۷ تیر بتنی پیش ساخته با عرشه بتنی و چهار پایه بتنی با جزییات کامل طراحی گردید. با توجه به افزایش باند مسیر تردد، لزوم طرح هندسی مسیر قبل و بعد از پل نیز ضروری گردید که انجام این مهم نیز توسط مشاور انجام پذیرفت. عملیات اجرایی احداث این پل در سال ۱۳۹۷ آغاز گردید.

۲- طرح اصلاح و تعربض پلی معالی آباد شیراز: (کارفرما: شهرداری شیراز- معاونت شهرسازی و معماری)

یکی از پل‎هایی که در بیستم دی ماه سال ۱۳۸۲ با سراریز شدن سیلاب، از مقطع آن، خسارت فراوانی را به شهر شیراز وارد نمود پل معالی آباد است که مطالعات طراحی و اصلاح آن به این مهندسین مشاور واگذار شد. برای اصلاح این پل موارد زیر طراحی و اجرا گردید.
۱- پل به پهنای هشت و ارتفاع پنج متر در مجاورت پل موجود.

۲-احداث یک شیب شکن مایل بلافاصله بعد از کنار گذر.

۳- احداث حوضچه آرامش در پایین دست پل به منظور کنترل پرش هیدرولیکی و جلوگیری از فرسایش و آب‎شکستگی پایین دست پل.

۳- طرح کنترل آب‎شکستگی پل زرگری شیراز: (کارفرما: شهرداری شیراز- معاونت شهرسازی و معماری

به علت فرسایش‎های نسبتاً شدیدی که به صورت عمومی و موضعی در نواحی پایین دست پل زرگری و اطراف آن به وجود آمده بود و کل پل را مورد تهدید قرار می داد، طرح کنترل آبشستگی این پل به مهندسین مشاور حاسب فارس واگذار گردید که پس از تهیه مدل هیدرولکی لازم، طرح اصلاح آن از طریق سازه شیب شکن انجام و اجرا گردید.

۴-طرح پل عابر پیاده بر روی رودخانه خشک شیراز در شهرک امام حسین (ع):(کارفرما: شهرداری شیراز)

۵-طرح پل عابر پیاده بر روی رودخانه نهر اعظم در شهر دینکان: (کارفرما: شهرداری شیراز

 

پل رودخانه خشک در چهارراه معالی آباد قبل از تعویض و اصلاح
طرح کنترل آب شکستگی پل زرگری شیراز قبل از اجرای طرح نمایی از پل بهره باغ در حال احداث پل رودخانه خشک در چهارراه معالی آباد بعد از تعویض و اصلاح